Masaż leczniczy
Leczniczy: tok zabiegu jest ściśle określony warunkami anatomiczno - fizjopatologicznymi chorego, główny cel to poprawa jego psychofizycznej sprawności, zniwelowanie lub zlikwidowanie przyczyn i skutków choroby.
Rodzaje masażu leczniczego:
- masaż klasyczny
- masaż segmentarny - polegający na działaniu bodźcowym na strefy refleksyjne znajdujące się w tkankach miękkich (skóra, tkanka podskórna, mięśnie). Na drodze neuroodruchowej zachodzi korzystny wpływ masażu segmentarnego na narządy wewnętrzne i układy organizmu (zobacz więcej).
- masaż limfatyczny - polegający na bezpośrednim działaniu mechanicznym na naczynia limfatyczne. Masaż limfatyczny całego ciała likwiduje i zapobiega zastojom chłonki. Nie ma nic wspólnego z masażem klasycznym, jest delikatniejszy i bezbolesny.
- masaż punktowy - Jest jedną z form refleksoterapii - reakcja żywego organizmu na działający bodziec przekazywana za pośrednictwem układu nerwowego. Pożądany efekt terapeutyczny uzyskuje się dzięki stymulacji określonych punktów.
- masaż relaksacyjny - pobudza mięśnie, skórę i układ krążenia, a zarazem wspaniale oddziałuje na układ nerwowy - równoważy wysyłane przez ciało negatywne reakcje na stres, likwiduje mimowolne napięcie mięśni, przywraca prawidłowy rytm serca, właściwe krążenie i ciśnienie krwi, a nawet pomaga w walce z bezsennością.
Fenomen jakim jest ludzki dotyk sprawia, iż subtelny masaż relaksacyjny wykorzystujemy jako jedną z metod terapeutycznych, kosmetycznych oraz relaksacyjnych.
Celem masażu relaksacyjnego jest zmniejszenie, a następnie całkowite zniesienie napięcia mięśniowo-nerwowego i psychicznego, a tym samym uzyskanie pełnego rozluźnienia i odprężenia.
Z tego powodu ruchy wykonywane przez masażystę są spokojne, powolne, rytmiczne, łagodne, a ich zadaniem jest uspokoić duszę i ciało.
Masaż - jako zabieg leczniczy i kosmetyczny znany jest od dawna. Cywilizacje wschodnie oraz Egipcjanie i Rzymianie stosowali masaż powszechnie. Obecnie masaż coraz częściej jest środkiem leczniczym wykorzystywanym w wielu dyscyplinach medycyny. Głównie w chirurgii, ortopedii i neurologii jako bardzo istotny składnik rehabilitacji. Masaż usuwa miejscowe napięcia i bóle mięśni spowodowane stresem i niewygodną pozycją w pracy.
Masaż klasyczny składa się z następujących ruchów:
- głaskania,
- rozcierania,
- ugniatania,
- oklepywania,
- wstrząsania i wibracji.